Juta patří k nejznámějším a nejstarším tkaninám na této planetě a je velmi rozšířená po celém světě. V naší zemi se s ní operovalo již za socialismu, lidé z ní vytvářeli různé bytové dekorace a posloužila dokonce některým ochotnickým divadelním souborům pro výrobu kulis. Je to materiál velmi pevný a odolný, s dlouhou životností, a zároveň v kombinaci s dalšími přírodními materiály velice dekorativní.

jutová tkanina

Dekorativnost juty ocení každý, kdo se pokouší například o výzdobu na sváteční svatební stůl, jutová prostírání pěkně vyniknou především v kontrastu s bílými ubrusy a bývají častokrát vyzdobena bílou krajkou.

Juta Prima-obchod.cz se stala i zajímavým dekoračním prvkem v rámci stylu retro. Pojďme si tu připomenout některé momenty, s nimiž vyniká nad ostatními materiály:

Pevnost – jutová vlákna jsou velice pevná, potvrzují to například pytle pro skladování a transport potravin. Této vlastnosti lze využít třeba při potahování starého nábytku v rámci jeho renovace do retro stylu. Masivní dřevo v souladu s jutovou tkaninou nádherně vynikne a nábytek získá velmi zajímavý ráz. Rozhodně netradiční a stylový, který dodá retro atmosféře nevídaný rozměr.

dekorativní juta

Krytí – juta perfektně kryje a zakrývá i velmi nevzhledné, hrubé, poškrábané, oprýskané či jinak znetvořené povrchy nábytku. Můžete si pak klidně dovolit potahovat i kousky nábytku, které by jinak skončily na smetišti. Pouze byste měli vybírat takové kousky, které jsou v pořádku, co se týče pevnosti spojů, aby vám nábytek dlouho sloužil a nebyla to zbytečná práce.

Snadná údržba – jutu velmi snadno vyčistíte roztokem sody a octa, ovšem pokud není nábytek znečištěný například nějakým pokrmem, obvykle stačí suché vysávání sáčkovým vysavačem. Jutu je možné v případě potřeby vyprat v automatické pračce i na vyšší teplotu cca 60 stupňů Celsia a žehlit přes navlhčený bavlněný hadřík.