Žárovek v automobilech existuje poměrně velké množství a orientovat se v nich nemusí být pro technicky nepříliš zdatnou osobu zrovna snadné. Liší se mezi sebou paticemi a tvarem, rozdíly mohou nastat i u některých typů vozů, a to především u doplňujícího osvětlení palubních a přístrojových desek a směrových nebo parkovacích světel.
Nejčastěji se mění autožárovky v předních světlometech, na ně je kladen také největší nápor a zvláště u výkonných modelů je jejich životnost omezená. To však neznamená, že ostatní žárovičky nemohou dosloužit. Stává se to sice relativně méně často, ale měli bychom mít alespoň zevrubnou představu, jaká technika se do kterých patic a svítidel nasazuje.
V tomto směru nám může výrazně pomoci manuál od vozidla, alespoň stažený z Internetu, anebo osobní zkušenost či rada odborníka. Ku prospěchu nám může být i náhradní sada autožárovek a pojistek, která sice již nemusí být součástí povinné výbavy, ale zkušení řidiči doporučují mít ji ve voze ukrytou. Nezabírá mnoho místa, váží jen pár desítek gramů a v případě defektu na dlouhé cestě na dovolenou ušetří výměna prasklé žárovky čas i peníze.
Většinou zvládneme vyměnit vadné kusy za nové svépomocí, ale některé moderní karosérie a skelety svítidel vyžadují odborný zásah.
W5W – nejrozšířenější model žároviček W5W má většina vozidel osazen ve světlometech parkovacích a koncových světel. Využívají se rovněž pro palubní desky, vnitřní prostor pro odkládání zavazadel, přední sedadla spolujezdce a ostatní prostory v interiéru. Bývá často nasazován i pro nasvícení registrační značky.
Brzdová světla a couvání – velice důležité je před každou delší cestou zkontrolovat stav těchto žárovek, neboť při jízdě plní zásadní bezpečnostní funkci. V hustém provozu jsou dokonce mnohem důležitější, než směrové „blinkry“. Do svítidel podle značky vozu patří buď typy P21W, W16W, anebo W21W.
Do směrových blinkrů se nejčastěji instalují WY21W a PY21W. Obě žárovičky jsou oranžové, což samozřejmě odpovídá povaze jejich využití.