Zářivky s paticí T8, tedy ty rovné modely, v technické terminologii označované jako „lineární“, jsou stále jedním z nejčastěji využívaných zdrojů umělého světla. Dominují zejména na pracovištích – v kancelářích, v montážních a výrobních provozech a ve skladových prostorách. Jejich výhody jsou poměrně jednoznačné a není důvod je nahrazovat moderními technologiemi a zbytečně zvyšovat provozní náklady.

osvětlení

Současné výrobky jsou totiž postaveny na principu elektronického předřadníku, jehož přednosti zastínily jeho předchůdce – elektromagnetickou indukci. Tím se staly osvědčenou volbou pro nasazování velkoplošných stropních svítidel, připomeňme si jejich základní vlastnosti:

Výhody moderního zářivkového osvětlení

Dlouhá životnost – Dnes se setkáváme se zářivkovými lineárními trubicemi T8, jejichž životnost běžně přesahuje 15 tisíc hodin. Odpadají tedy časté výměny trubic a tím se významně snížily náklady na provoz osvětlení.
Index věrnosti barev Ra – ten je rozhodující především na pracovištích – čím vyšší hodnota (maximum je 100), tím věrnější vzhled barev osvětlených předmětů. Např. u sodíkových výbojek veřejného osvětlení je relativně nízký, jsou to ta oranžovo žlutá svítidla pouličních lamp, která navozují spíše atmosféru relaxace a barvy poměrně zkreslují. Moderní zářivkové trubice ovšem přesahují index Ra 80, což je kvalitativně dostačující.

stropní světlo

Barva chromatičnosti – tu lze zvolit podle způsobu využití, nejčastěji se však pohybuje kolem 4500 K, což je tzv. neutrální bílá, na rozhraní mezi teplými a studenými odstíny. Tato hodnota je považována za kompromis vhodný pro pracoviště, kdy nedochází k únavě, ale zároveň není světlo příliš ostré. Pro provozy, kde se klade důraz na pozornost, zejména u manuální práce s jemnou mechanikou, se doporučuje chladnější barva zhruba 6500 K, naopak pro odpočinkové místnosti, šatny, jídelny a umývárny je vhodnější teplá barva cca 3500 K.