V bazénové filtraci

Zeolit je velmi zajímavý minerál. Vyniká zejména perfektní filtrační schopností zachytit jak mechanické nečistoty, tak i některé toxické chemikálie, zejména amoniak. Majitelé bazénů a vířivek jím nahrazují křemičitý písek, protože je levný, a i za nízkou pořizovací cenu vydává, obrazně řečeno, „hodně muziky“. Zeolit filtruje vodu jednak mechanicky zadržováním nečistot na vnějších hranách jednotlivých zrnek, ale zároveň i protékáním vody skrze vnitřní drobné dutinky. Uvnitř minerálu se nachází velmi rozsáhlá síť otvůrků, takže spíše připomíná koupelnovou mycí houbu, než kompaktní nerost.

voda v bazénu

V akváriu

Akvaristé znají zeolit také jako filtrační médium, podobně jako majitelé bazénů, a někteří jej vkládají do akvária coby substrát pro výsadbu rostlin. Zde se uplatní jak jeho filtrační vlastnosti, tak i estetické hledisko. Pro akvaristy je cenný zejména tím, že vychytává z vody pro ryby velmi toxický amoniak.

plavkyně ve vodě

U skalniček

Okrasné skalky jsou překrásnou ozdobou exteriéru, zvláště když začínají kvést jeden květ za druhým. Ke skalničkám se báječně hodí kameny světlé barvy a členitý prostor lze pak vyplnit zeolitem. Ten navíc dodává rostlinám živiny v podobě některých minerálních iontů, čímž se jeho užitečnost násobí.

Na chodníčcích

Zeolit se rozemílá do různých frakcí a v jedné z nich se uplatní i jako okrasný výsyp chodníčků na zahradách. Jeho výrazná světlá (krémová či lehce našedlá nebo namodralá) barva se může stát krásným dekorativním prvkem na zahradách u rodinných domů i rekreačních chat.

V domácnosti proti zápachu

O zeolitu je známo, že vychytává nejen mechanické nečistoty a pevné chemické látky, ale i zápach. Někteří lidé jej využívají jako pomocníka do odpadkového koše anebo jej vkládají do stélek obuvi či přímo do míst, kde je obuv skladována (do krabic, do botníků či do skříní). Zeolit se může hodit t i v blízkosti zvířecích toalet.