Stále více rodin na celém světě vlastní alespoň jeden osobní automobil. V rozvinutých zemích pak často připadá dokonce jeden vůz na každého člena rodiny, vlastnícího řidičské oprávnění. Ovšem se stále vzrůstajícím povědomím o vlivu lidí na životní prostředí se mnoho z nás začíná ptát, zda je to skutečně ta správná cesta.

 

Jistě, není pochyb o tom, že osobní auto značně zlepšuje mobilitu. V současnosti se jedná o ten nejlepší prostředek, který nám umožní se kdykoliv prakticky kamkoliv dostat, a to téměř bez omezení. Nemusíme čekat na autobus či vlak nebo hledat spojení v jízdních řádech. Kdykoliv někam potřebujeme, jednoduše tam zajedeme.

 

Ovšem tyto výhody nevidíme jen u delších cest. Vhod přijde auto také při velkých nákupech, které většina rodin dělá jednou týdně. Koneckonců, jen si představte, že byste se všemi taškami či krabicemi cestovali autobusem nebo je vláčeli pěšky. Moc pěkná představa to není, že?

 

jedoucí osobní automobil

 

Zde je však potřeba se podívat také na druhou stránku věci. Jak se osobní automobily stávají stále dostupnějšími, jejich počet na našich silnicích se také zvyšuje. Aby kvůli tomu nevznikaly zácpy, je potřeba stavět nové či rozšiřovat ty stávající. To samozřejmě znamená další zábor mnohdy úrodné půdy. A problém je, že do původního stavu ji už nikdo nevrátí.

 

Více vozů také znamená více emisí. Jistě, emisní kontroly jsou čím dál přísnější a filtry čím dál dokonalejší, avšak to vše je více než vyváženo rapidním nárůstem počtu vozidel. Řešením by zde samozřejmě mohly být elektrické automobily, avšak ty v současnosti mají také své problémy.

 

autobus na zastávce

 

Jaké je tedy řešení? Ideální by bylo, kdyby lidé začali více používat veřejnou hromadnou dopravu, ať už městskou či meziměstskou. Ve srovnání s jinými státy ji u nás máme na poměrně slušné úrovni, i když je pravda, že se najdou věci, které lze vytknout.

 

Problém je, že stále více lidí jezdí z výše uvedených důvodů osobním autem, což znamená, že dopravní společnosti nevydělávají tolik, a musí rušit další linky. To opět vede k tomu, že ještě více lidí bude jezdit osobním vozem. Je proto potřeba se z tohoto kruhu vymanit. Věřte, že to prospěje nejen životnímu prostředí, ale také vaší peněžence.