Kočovné národy mají v jistém slova smyslu jednu výhodu, a sice mohou se volně pohybovat krajinou a být tam, kde chtějí. Několik dnů tráví u jezera, pár dnů stráví v blízkosti lesa, zkrátka jsou neustále na cestách a své příbytky vozí s sebou v podobě jednoduchých staveb. Neřeší ani vytápění, ani dodávku elektrické energie a zemního plynu.

přívěs za autem

Tomuto způsobu života, resp. trávení dovolené, se přibližují ti, co s oblibou využívají pobyt v obytném karavanu. Buď jej vlastní, anebo si jej pronajmou a vyrazí na dovolenou, která je podle nich tím nejkrásnějším zážitkem z průběhu celého kalendářního roku. Karavany totiž mají společný jak název, tak i způsob pobytu v přírodě s kočovnými národy – ty také táhnou s karavanou napříč krajinou.

S obytným karavanem, připojeným za tažné zařízení, se můžete vypravit do mnoha kempů v České republice i v zahraničí. Kempy s karavany počítají, rezervují jim určitý prostor a většinou se zajištěnou přípojkou elektřiny, takže tu pak máte veškerý potřebný komfort, jako lidé, co se ubytují v kempových chatkách. Chatky jsou ovšem napevno posazené na základovou desku, zatímco lidé v karavanu mohou kemp kdykoli opustit, jestliže se zatouží přesunout jinam.

přívěs pro koně

Obytné karavany poskytují veškerý potřebný komfort na relativně malé ploše a je to ideální forma trávení dovolené, protože se vyhnete rekreantům v hotelích, s nimiž se potkáváte na chodbách, v restauraci, v recepci, ve výtahu a připadáte si v hotelu podobně, jako v panelovém domě na sídlišti, zkrátka žádné potřebné soukromí. Někteří lidé tráví dovolenou tak, že si pronajmou karavan na celé léto, uhnízdí se s ním např. u řeky, třeba v oblasti Posázaví, vaří tu na propan-butanovém vařiči, mají k dispozici jízdní kola pro krátké i delší výlety a mohou kempování spojit i s plavbou po řece. V karavanu jste zkrátka blíže přírodě a vnímáte tu větší příval energie, než při pobytu v hotelu.