České Budějovice se řadí mezi městské aglomerace s historickými jádry a snadno se o tom přesvědčíte, jestliže se ocitnete na okraji náměstí Přemysla Otakara II., a budete mít za zády Černou věž. Před vámi se rozevře úchvatný pohled na architekturu, z níž na vás dýchne atmosféra mnohem klidnější, než jaká panuje na městských panelových sídlištích. Prohlédnout si jádro Českých Budějovic kolem soutoku Malše s Vltavou doporučujeme každému z vás, kdo se odhodlá trávit tu volný čas, je tu navíc prostředí velmi malebné a poutavé a je docela pravděpodobné, že vás toto místo osloví.

České Budějovice

Rádi bychom vám však připomněli, že tento region http://cerna-louka.cz/cs/dovolena-a-region-lazenstvi-2017 má svá kouzla i mimo prostor, ohraničený kdysi dávno městskými hradbami, a že se sem můžete vypravit kvůli jiným přednostem.

Blanský les – Kleť je nejvyšší vrchol Blanského lesa a můžete k němu vystoupat buď pěšky, na kole anebo sedačkovou lanovkou. Pohled z rozhledny na Kleti si nenechte ujít, je nesmírně zajímavý už jen proto, že tu spatříte kontrast mezi pohořím a Českobudějovickou pánví. Dohlédnete odtud jak na samotnou městskou zástavbu, tak i k zámku v Hluboké nad Vltavou.

zámek Hluboká nad Vltavou

Součástí Blanského lesa je i krásná krajina podél řeky Vltavy. Doporučit bychom vám mohli prohlédnout si zříceninu hradu Dívčí Kámen, obec Třísov s návrším Nad vsí, odkud je nádherný výhled, údolí Křemžského potoka a klášter Zlatá Koruna s jeho blízkým okolím.

Jestliže si zajistíte levné ubytování v Českých Budějovicích a okolí, můžete se vypravit i ke splouvání Vltavy. Po té byste se mohli plavit až do Českých Budějovic, kde budete mít zajištěné zázemí v některém z místních penzionů včetně sprchy a pohodlného lůžka. Vyměníte je tak za spaní pod stanem v kempech, které vodáky provází. Pokud vás plavba po Vltavě láká, doporučujeme ji absolvovat mimo hlavní sezónu, např. v polovině června nebo až na konci srpna, abyste se vyhnuli davům vodáků. Splouvání je ideální z Vyššího Brodu s kempováním v Rožmberku nad Vltavou, v Novém Spolí, ve Zlaté Koruně a pod hradem Dívčí Kámen.