Na trhu máme mnoho nejrůznějších druhů půjček. Některé jsou volné, což znamená, že peníze můžeme použít prakticky na cokoliv (pokud to není v rozporu se zákonem), jiné naopak účelové, kdy onu částku smíme vynaložit pouze na předem danou věc. Typickým příkladem druhého typu jsou hypotéky, kdy peníze můžeme použít pouze na koupi nebo rekonstrukci konkrétní nemovitosti.

Zde se můžeme ptát, proč bychom si tedy měli brát účelové půjčky, když u těch volných můžeme onu sumu použít na to, co chceme, a nezáleží na tom, zda v poslední chvíli změníme názor. Koneckonců částku si můžeme půjčit stejnou, tak proč bychom měli jít do hypotéky?

současný růst cen

Odpovědí je to, že je levnější. Výhodou účelových půjček je jejich celková nižší cena. A je potřeba přiznat, že to se při současném zdražování rozhodně vyplatí. Ovšem i mezi jednotlivými hypotékami existuje rozdíl. Není tedy divu, že lidé hledají tu, kde zaplatí nejméně.

Zjistit, která je ta nejlevnější hypotéka na trhu, však není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jistě, reklamy nás přesvědčují, že to hlavní a prakticky jediné, na co bychom se měli dívat, je výše úroku a předhánějí se v tom, kdo jej bude mít nejnižší. Avšak to nám neprozradí, kde zaplatíme nejméně.

počítání skutečné výše hypotéky

Mnohé banky a zvláště nebankovní společnosti, které nabízí velmi nízký úrok, https://www.odpovedi.cz/otazky/co-to-je-p-a-urok jej totiž kompenzují nejrůznějšími poplatky. Typicky sem patří například poplatek za vedení účtu, dále pak za předčasné splacení a podobně. Jistě, můžeme si říci, že ty přeci až tak vysoké nejsou. Je však nutné si uvědomit, jak dlouhou dobu budeme hypotéku splácet a spočítat si, kolik peněz skutečně na poplatcích vydáme. Možná vás výsledná částka překvapí.

Proto pokud nám opravdu záleží na ceně, je dobré si předem důkladně přečíst veškeré dokumenty, zapsat vše, co bude potřeba platit, stejně jako výši úroku, a následně si spočítat, kolik celkem zaplatíme navíc. Jen tak zjistíme, která je skutečně tou nejlevnější.